Hogyan csökkentheti energiaköltségeit?
Mit tehet az, aki csökkenteni szeretné cége energiaköltségeit?
A villamos fogyasztás mérése mellett más energiák adatait is mérni szeretné?
Cégénél fontos a folyamatos energiaellátás?Megjelent legújabb publikációnk a Létesítménygazdálkodás és menedzsment (LGM) szakmai magazinban.
Villamos energia-felügyelet
"Mit tehet, aki sokallja az energiaköltségeket, de „érzi”, hogy van benne tartalék?
Mit tehet az, akinek nincs saját energetikusa, de szeretne egy jól használható energia-irányító rendszert?
Vagy mit tehet az, akinek az anyacége előír egy kötelező energia felhasználás csökkentést?
Napjaink egyre növekvő energia ára és a racionális gondolkodás miatt is egyre nagyobb igény mutatkozik arra, hogy egy adott cég, telephely vagy épületegyüttes energia felhasználását csökkentsük.
Milyen eszközök és milyen megoldások vannak erre?
A következőkben a nagy múltú és Magyarországon igen jól ismert francia Schneider Electric energia-felügyeleti rendszerének (PowerLogicSystem) egy kis szeletét, a PM800 sorozatú mérőket szeretnénk bemutatni.
Műszaki jellemzők
Ha valamit csökkenteni szeretnénk, először is mérni kell. Rendkívül fontos, hogy ne csak úgy „méregessünk” valamit, hanem pontos, kézzel fogható értékeket kapjunk akár energiában, akár költségben kifejezve. Villamos energiáról lévén szó, ehhez egy megbízható, nagy tudású teljesítménymérőre van szükség. Ilyen eszközöket kínál a fent említett cég a PM800 sorozatban.
A sorozat tagjai: PM810, PM820, PM850 és PM870. Az egyes típusok közötti különbséget az alábbiakban részletezzük. Jelen teljesítménymérő sorozat olyan fejlett szolgáltatásokkal rendelkező készülékcsalád, amely rendelkezik egy létesítmény villamos felügyeletéhez szükséges valamennyi mérési funkcióval. A PM800 sorozat tagjai alapkiépítésben rendelkeznek RS485 (MODBUS) porttal, egy digitális ki és bemenettel, teljes felharmonikus torzítás méréssel, riasztással és impulzusszámlálás funkcióval. Ezen belül a PM820 és PM850 teljesítménymérők a készülékben tárolt adatnaplózásra és egyedi áram és feszültség felharmonikus torzításmérésre is képesek. A PM850 teljesítménymérő tartalmazza a hullámalak rögzítés funkciót is. A PM870 teljesítménymérő az első kompakt mérőkészülék, amely a hálózati zavarok (letörések és túllendülések) érzékelésére, továbbá konfigurálható hullámalak rögzítésre alkalmas. A négytagú családra jellemző, hogy minden műszer 3 fázisra készült teljesítménymérő, 0,5 S(!) pontosságú méréssel, használható kis- és (feszültségváltóval) középfeszültségű hálózatokban is. A mintavétel gyakorisága 128 periódusonként (20ms/128). A teljes család tud pillanatnyi és effektív értékeket is mérni áram, feszültség és a három teljesítmény (P, Q, S) vonatkozásában, beépített üzemóra számlálóval rendelkezik, felharmonikus mérés 31, ill. 63-ik felharmonikusig, legkisebb/legnagyobb értéket rögzít.
Mindegyik készüléken található 5db impulzusszámlálásra alkalmas bemenet, amelyekkel akár más energiák mérését is megoldhatjuk (pl.: impulzusadós víz-, gáz-, hőmennyiségmérő, stb. órák). A készülékekhez a beépített I/O számok növelése érdekében további, a készülék hátuljára adaptálható I/O modulok csatlakoztathatók, ezekre aztán bármilyen digitális vagy analóg (0-5VDC, 4-20mA) jeleket köthetünk. A műszer védettsége IP52, működése -10 és +50°között garantált, így elég zord körülmények között is használható.
Funkciók
A sorozat tagjai a következő funkciókat tudják megvalósítani a teljesség igénye nélkül:
- Rendszerállapot ellenőrzése: a nagyméretű, háttér világítású kijelzőn egyidőben több mért érték jeleníthető meg, továbbá oszlopgrafikonok formájában láthatjuk az egyes bemenetek terheltségi állapotát.
- Felhasználói riasztások időbélyeggel: több mint 50 riasztási funkció áll rendelkezésre, amelyeket még logikai funkciókkal is kiegészíthetünk.
- A hálózat minőségi jellemzőinek elemzése: PM870-es készülék a kibővített memória és hullámalak rögzítés funkció eredményeképpen egyértelműen el tudja dönteni, hogy a rákapcsolt hálózat megfelel-e az EN 50160 szabványnak!
- Menetrend: a PM850 és PM870 készülékek tudják a trendgörbéket és a fogyasztási átlagértékeket összehasonlítani, ezáltal rövid távú előrejelzést tudnak adni a várható fogyasztásról.
Alkalmazások
A fentiekből kitűnik, hogy a PM800 sorozat tagjainak rendkívüli tudása és rendszerbe építhetősége sok alkalmazást tesz lehetővé. Ezek közül csak néhányat említünk meg figyelemfelkeltés képen. Egy épület/telephely villamos betáplálásához beépítve a készüléket egyrészt el tudjuk dönteni, hogy megfelelő minőségű-e a kapott energia (ez sokszor nagyon sok pénzt ér), másrészről viszont tudjuk mérni a fogyasztásunkat akár rövid távú menetrenddel kiegészítve. A menetrendnek köszönhetően – egy Twido PLC-t csatlakoztatva a rendszerhez – megvalósíthatjuk a klasszikus E-max funkciót is, teherledobással. Igen, ez azt jelenti, hogy felügyeleti szoftver nélkül is megoldható ez a máskor nem is olyan egyszerű feladat. A készülékekre csatlakoztatható I/O modulok segítségével a műszer beépítési helyéhez közel eső egyéb jelzéseket is összegyűjthetjük, nem csak a már említett egyéb fogyasztásmérő órákét, hanem például megszakítók jelzéseit is, amire indíthatunk hullámalak rögzítést is. Ezzel a funkcióval elérhetjük, hogy ha egy megszakító védelmi okokból leold, akkor „felvételt” készítsünk e hullámalakról, hogy milyen villamos tranziensek kerültek a rendszerbe. Mivel a készülékek rendelkeznek RS485 csatlakozással, könnyen rendszerbe építhetjük őket (a PLS más eszközeivel együtt), kiegészítve egy SMS (System Manager Software) nevű, Windows XP alatt futó szoftverrel, máris egy kész energia-felügyeleti rendszer kaptunk. Az SMS segítségével minden adat megjeleníthető (ms időbélyeggel), különféle grafikonokon ábrázolható, feldolgozható, jelentések formájában továbbküldhető hálózaton vagy interneten keresztül az energetikusnak, vezetőknek.
Jelen cikk terjedelmi okaiból kifolyólag csak nagyon kis szeletét tudtuk bemutatni egy energia-felügyeleti rendszernek, reméljük azonban, hogy sikerült elgondolkodtatni Önöket a rendszer előnyeiről, szolgáltatásairól.