Schneider Tesys U motorindító vezérlők

A 2004. októberi Schneider Magazinban megjelent cikk Nagy Tamás kollégánkkal, a berendezésgyártás üzletágunk vezetőjével.  A cikkben TeSys U motorindító-vezérlők hazai alkalmazásáról van szó, kiemelve néhány fontos projektünket, amit ezen megoldással úttörőként valósítottunk meg sikeresen.<--break->

  • A TeSys U hazai pályán

interjú Nagy Tamással, az Elszöv Automatika Kft. berendezésgyártás üzletágvezetőjével.

"Az Elszöv-Automatika Kft. fő tevékenységi területe az épületautomatika, ezen belül a fűtés, szellőzés, klímaautomatika, valamint az ehhez kapcsolódó berendezésgyártás, a tervezéstől, szekrénygyártáson, telepítésen keresztül a karbantartásig. Erősáramú és automatika szekrényeket több mint 10 éve, különböző méretben évente 250-300 darabot gyártanak.A Schneider Electric Hungária Rt. és közvetlen beszállítójuk – Alplan Kft. – szállítási készségének köszönhetően több munkát rendkívül rövid vállalási határidővel (volt már 1 nap is) nyertek meg.
Schneider Magazin (későbbiekben SM): Mikor, milyen körülmények között találkozott először a TeSys U készülékcsaláddal? 
Nagy Tamás (későbbiekben NT): Tavaly októberben, a bevezetés idején. Ebben kulcsfontosságú szerepe volt az Alplan Kft.-nek – legfőbb kereskedő partnerünknek – és személyesen Gelencsér Ferenc úrnak, aki mindig rendkívül fogékony az új termékek iránt: megfelelő raktárkészletet alakít ki, magas szakmai színvonalon segíti a hozzá betérőket, mindig az adott alkalmazás optimális megoldási lehetőségét keresi.SM: Azonnal felkeltette az érdeklődését? 
NT: Igen. Ez abból is lemérhető, hogy már a tavalyi évben is volt olyan projektünk, ahol alkalmaztuk az újgenerációs motorindítókat.SM: Véleménye szerint a hazai szakemberek ismerik-e a teljes koordináció fogalmát, illetve számolnak-e ezzel a készülék kiválasztásakor?
NT: A baj az, hogy a végfelhasználók, nagyon ritka kivételektől eltekintve, a költségek minimalizálása, valamint az átadáskor lemérhető működőképességet tekintik egyedüli mércének. A műszaki többlet, ami csak hosszabb távon teszi érezhetően gazdaságossá a berendezést, már nem játszik szerepet a döntésekben. Röviden válaszolva: kevesen ismerik a teljes koordináció fogalmát, és még kevesebben számolnak vele.
SM: Az Ön környezetében használják-e a tervezők az előre elkészített rajzkönyvtárakat? 
NT: Erre csak azt tudom mondani, hogy nagy úr a megszokás. Sokan nem is hallottak még a TeSys U-ról, de azok között, akik hallottak róla sem tudják, hogy létezik ilyen rajzkönyvtár (ami természetesen ingyenes és a www.schneider-electric.hu címről bármikor letölthető – SM). 
SM: Megemlítene néhány projektet? 
NT: A teljesség igénye nélkül: EGIS Rt., Richter Rt., Chinoin Rt. GlaxoSmithKlein, Humán Rt., Tesco Áruházlánc, IKEA, Electro World, MATÁV, OTP Rt., Mc Donald’s, Denso. Ez utóbbi helyen az 5,5 kW teljesítmény alatti motorleágazásokat kizárólag TeSys U motorindítókkal láttuk el. A nagyobb teljesítmények esetén jó lenne, ha rendelkezésre állna egy előre szerelt csillag-delta változat. Sajnos késik az LUA1C11 hibajelző érintkező modul kereskedelmi forgalmazása. Ennek hiányában jelenleg az LUA1C20-at használjuk relé beiktatásával. Ez műszakilag korrekt megoldás, de nyilván drágább, további helyigénye van és szerelni is kell. Mindent egybevetve, már túl vagyunk a tizedik ilyen projekten. A terveket tekintve, az esetek egy részében a készülékek típusa nincs specifikálva, csak egy műszaki tartalomra vonatkozó minimum. Volt néhány olyan munka is, ahol az adott típust felülbírálva, a tervezővel egyeztetve történt meg a kiváltás. Ez azért nem ütközött komoly akadályokba, mivel a TeSys U, műszakilag minden esetben felülmúlta a kiírásban szereplő készülékeket. 
SM: Az Önök cége éppúgy nyereségorientált, mint bármely más gazdasági vállalkozás. Feltételezem tehát, hogy nem a megoldás szépsége, hanem jól megalapozott megfontolások alapján döntöttek a TeSys U mellett. Elmondaná, mi motiválta Önöket és milyen tapasztalatokat szereztek? 
NT: Elcsépelt szlogen, de az idő valóban pénz. Akinek sok a munkája, előnyben részesíti a kevésbé idő- és szerelésigényes megoldásokat. A rendszerint irreálisan rövidre szabott határidő rohammunkát igényel, ilyenkor a hibalehetőségek száma is megnő. Mindkét problémára gyógyírt jelent a moduláris felépítésű TeSys U. A raktárkészlet nagyon alacsony szinten tartható, mivel sokkal kevesebb rendelési számból építhető ki azonos motorindító család. A következő felmerülő kérdés a helyigény: hagyományos két- vagy háromkészülékes motorindító esetén ez függött a motor teljesítményétől, a TeSys U esetében teljesen egységes befoglaló méret van, amely jelentősen kisebb, mint a hagyományos megoldás esetén. További helytakarékosságot eredményez a hődisszipáció jelentős csökkenése. Néhány esetben jelentős anyagi megtakarítást értünk el azzal, hogy a szekrény szükséges mérete kisebbre adódott. Nagyon vonzó tulajdonság a vezérlőmodul széles tartománya: a négyszeres átfogás a szokásosnál lényegesen nagyobb. Ez rendkívül előnyös olyan esetekben, amikor utólag, a beüzemeléskor derül ki, hogy a motor teljesítménye eltér a megadottól. Amennyiben mégis kívül esik ezen tág tartományon, vezérlőmodult kell cserélni, ami csupán néhány másodpercet igényel, szerszámot egyáltalán nem.
SM: A magyar piac, mint tudjuk, rendkívül árérzékeny. Anyagilag megéri az új megoldást beépíteni? 
NT: Nézze, az tény, hogy bizonyos esetekben – váltakozó vezérlőfeszültség, kis teljesítmények esetén – közvetlen költségtöbblet jelentkezik egy hagyományos megoldáshoz képest. Vannak viszont a konstrukciós megoldásból fakadó egyértelmű előnyök: a szerelési idő és költség nagymértékben csökken, a potenciális hibalehetőségek szinte teljesen kiküszöbölhetők, valamint az, hogy az előkábelezés miatt a kötések minősége garantált (nincs laza, vagy túlhúzott csavaros kötés). Hogyha ezekhez hozzávesszük az előbb említett előnyöket is, egyértelművé válik az, hogy sok esetben a TeSys U a legjobb megoldás. 
SM: Elárulna egy-két műhelytitkot? 
NT: Bizonyos esetekben nem árt egy kis lelemény: építettünk Dahlander indítót két TeSys U-ból és egy D mágneskapcsolóból. Egy épp most kiadott munka esetén a megrendelő nem tudta specifikálni, hogy a motor egy- avagy háromfázisú lesz-e. 
SM: Egy LUCM vezérlőmodul használatával ez a dilemma áthidalható, hisz a beüzemelésnél ez egy egyszerű konfigurációt jelent. 
NT: Ebben az esetben ez túl drága opciónak bizonyult volna, nem is tudták volna kihasználni a multifunkciós készülék nyújtotta sok extra szolgáltatást. Az általunk nyújtott megoldás alapján, háromfázisú motort feltételezve, egy LUCA vezérlőmodul került beépítésre. Számítva arra, hogy a motor mégis egyfázisú, mellékeltünk egy LUCC típusú vezérlőmodult, valamint a megfelelő áthidalásokat és az előkészített nullvezetőt. Így sikerült olyan megoldást nyújtanunk, ami nem igényli saját szakemberünk több száz kilométerre való utaztatását, és szükség esetén – a mellékelt rajz és a tartalék vezérlőmodul segítségével – néhány perces munkával a motorindító átalakítható. 
SM: Perspektivikusnak tartja-e a TeSys U termékvonalat? 
NT: Feltétlenül. A beépített motorindítók volumenét tekintve, a TeSys U aránya folyamatosan növekedni fog."